Ön Muhasebe Nedir? Kullanımı Neden Önemlidir?

Ana Sayfa GenelÖn Muhasebe Nedir? Kullanımı Neden Önemlidir?

Ön Muhasebe Nedir? Kullanımı Neden Önemlidir?

Comments off

Ön muhasebe hakkında bahsetmeden önce muhasebeden biraz bahsedelim;

Tek taraflı kayıt sistemi (basit kayıt): Mali olayların yalnızca bir yönünün muhasebe kayıtlarına alındığı muhasebe kayıt sistemidir. Tek taraflı kayıtı 2. sınıf tacirler tutar. Çift taraflı kayıt sistemi (bilanço usülü kayıt): İşletmenin gerçekleştirdiği mali olayların her iki yönünün de kayıtlara alındığı muhasebe kayıt sistemidir. Çift taraflı kayıtı 1. sınıf tacirler tutmaktadır.

 Ön muhasebe;

Ön muhasebe yukarıda bahsettiğimiz kayıt sistemlerine bir nevi hazırlık aşamasıdır.

Muhasebe kayıt sistemleri belgelere dayanılarak yapılır ve belgeler işletmeler tarafından düzenlenir, toparlanır. Kasa nakit hareketleri ve banka hesapları takip edilir. Müşteriler ve tedarikçilerin durumu takip edilerek tahsilatlar kontrol altında tutulur.

İşte bu işlemleri  takip edecek kişi veya kişilere devamlı ihtiyaç duyulur. İşletme sahipleri veya diğer çalışanları bu gibi işlemleri takip edecek zamanı çoğunlukla bulamaz.

Dolayısıyla genellikle ön muhasebe tutulmaz , tutulacak ise de ön muhasebe personeli/personelleri işe alınır.

Ön Muhasebenin Önemi  Nedir?

Ön muhasebenin tutulmadığı bir işletmede, kayıtlar mali müşavir tarafından tutuluyor demektir. Bu işlemlerde hiç bir zaman günlük olarak düzenlenmez ve işyerinde olmaz.

Tüm belgeler ve işlemler aylık olarak mali müşavirlere iletilir, mali müşavirlerde aylık olarak işletmenin durumu hakkında kendilerine bilgi verir.

Bu nedenle işletme hiç bir zaman anlık olarak kendi işletmesinin durumunu göremez. Göremediği için hiç bir zaman planlama ve iyi bir yönetim uygulayamaz.

Ama iyi bir programla işletmenin günlük değil, anlık olarak nakit durumunu, banka hesaplarındaki durumları, zamanı gelmiş tahsilatları, gecikmiş alacaklarını, müşteri ve tedarikçilerini, gelir-gider dengesini görebilir, inceleyebilir ve duruma göre planlı bir şekilde hareket edebilir.

Ön muhasebe programı;

Kendini ve ürettiklerini her zaman geliştirmekte olan enTİCARİ çıkarmış olduğu muhasebe programı ile size işlerinizde kolaylık ve kaliteyi sağlamakta yardımcı olmuş olur.

Konuşmaya Başla
1
Sizin İçin Buradayız
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Powered by