Ön Muhasebe Nedir? Nasıl ve Hangi İşlemler Yapılır?

Ana Sayfa GenelÖn Muhasebe Nedir? Nasıl ve Hangi İşlemler Yapılır?

Ön Muhasebe Nedir? Nasıl ve Hangi İşlemler Yapılır?

Comments off

Ön Muhasebe: İşletmelerin temel muhasebe işlemlerini takip etmektir. İşletmenin parayla ifade edilen işlemlerini yani işletmenin nakit parası veya banka hesapları gibi temel işlerini kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Genellikle şu temel işlemler yapılır:

Ön Muhasebe Kasa Hesap Takibi,Müşteri (Cari) Hesabı Takibi,Fatura/İrsaliye İşlemleri,Stok Giriş ve Çıkış Takibi,Müşteri Çek/Senetleri Takibi,İşletme Çek/Senetleri Takibi,Banka Hesap Takibi,Taksit Takibi gibi işlemelerdir.Ön muhasebeyi tutmak işletmelerin muhasebesinin tutulduğu anlamına gelmez.İşletmelerin belgelerini muhasebe defterlerine işlemek,bu belgeler ile mali raporlar düzenlemek,devletle olan ilişkilerini düzenlemek serbest muhasebeci mali müşavirlerin görevidir.

Muhasebe için kayıt sistemleri 2 tanedir.Bunlar tek taraflı kayıt sistemi ve çift taraflı kayıt sistemi olarak tanımlanabilir.Ön muhasebe tutmak demek ise bu kayıt sistemlerine hazırlık aşaması demektir.Bu belgeler ise işletmeler tarafınfdan toplanır.İşte bu belgeleri düzenleyerek takip decek kişilere ihtiyaç vardır.Bu kişilerde işletmelrein ön muhasebesini tutmuş olurlar.ön muhasebe elemanları genellikle işyerlerinde çalışır.Ön muhasebe tutmak için yazılmış olan özel paketlerde vardır ve bunlar kullanılır.

Kısaca işletmede bir fatura düzenlenmesi gerektiğinde yani  işlemlerini bunu işletme sahipleri,işletmede çalışan biri veya ön muhasebeci düzenleyebilir.Muhasebecilerin her işletme için fatura düzenlemesi imkansızdır bunu da ön muhasebeciler yapar.Nasıl öğreniilir: Bunu öğremek için yukarıdakş işlemleri yapabilmek yeterli olacaktır.Kasa Hesabı Takibi: İşletmenin nakit işlemlerini takip etmekdir.Bunun için bir kasa defteri vs. tutulabilir.Kasa hesabında işletmeye giriş veya çıkış olduğunda bir harekte meydana gelir.

Konuşmaya Başla
1
Sizin İçin Buradayız
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Powered by